• gehenu
  • kaviya-numba1
  • feeling-of-youth2
  • raigam2015
  • cricket2015rupavahini
  • hirusandu1
  • diyaniyo3
  • diyaniyo1
  • sathpaththini1
  • sathpaththini2
  • Kaviya Numba - Saturday at 8.30 pm
  • Monday to Friday at 6.30pm
  • Diyaniyo - Weekdays at 7.30pm
  • Diyaniyo - Weekdays at 7.30pm
  • Sathpaththini - Weekdays at 8.30pm
  • Sathpaththini - Weekdays at 8.30pm

Uncategorised

 

TERMS AND CONDITIONS

 
1)     “Best Photograph Contest” Guidelines

 
A.      This is a photo contest where the entries to the contest are photographs submitted during the “Sansun Poson Namaskaraya” event held in Anuradhapura, with the theme of “Yaha Guna Dam Piri Mohothak”, on the 2nd of June 2015.

 

B.      Photographs should be handed over in person at the Rupavahini-SLT Outlet(“Gimnhala”) near “Abhaya Lake”, Anuradhapura

 
C.      Photographs which are submitted for this contest will be uploaded to the contest microsite: http://www.rupavahini.lk/spc.html


D.     By entering to the contest, participants guarantee that they are the owner and the sole holder of the intellectual property rights of the submitted photograph.

 
E.      Participants guarantee that the images which they have submitted constitute an original work of which they are the author, that they are not infringing the rights of any third parties and that they will take responsibility for any claim or demand made by one or more third parties with regard to image rights.

 
F.      The participant also guarantees that the details accompanying their entry are current, accurate and complete.

 
G.      All photographs submitted for the contest will become the property of Sri Lanka Telecom (SLT) and Sri Lanka Rupavahini Corporation(SLRC).  These photographs cannot be used for personal or commercial purposes without the express permission of SLT and SLRC.
 

H.     Upon submission, the participants grant their irrevocable authorization to SLT and SLRC to publish their details for the purposes of promoting the contest, also, in the case where a submitted image is a prize winner.

 

I.        The winner of this contest will be determined by a judging panel by Sri Lanka Rupavahini Corporation and Sri Lanka Telecom PLC.


J.        Winner’s details will be published on SLT and SLRC Fan Pages and the awarding of the gift will be held live at Sri Lanka Rupavahini Corporation. The date of which will be announced.

 
K.      SLT and SLRC will not be held liable for any failure to deliver a prize due to the incorrect data provided by the respective winner.



2)     “Most Creative Photo Contest” Guidelines

A.      Entries to the Best Photograph Contest are eligible for this contest, where the submitted entries stand a chance to be named as the winner for the Most Creative Photo contest.

 

B.      The winner will be determined by the online votes generated during the competition period.

 

C.      Users can then vote for the most creative photograph and each user can vote for more than one photo/entry

 

D.     Voting will start from the 3rdJune 2015 and will close at 11.59 pm on the 21st of June 2015.

 

E.      The final result will be obtained in the form of a leader board; the photos which had received the most votes will be on the top.

 

F.      This result sheet will be deemed as final and will be authenticated by the management of Sri Lanka Telecom PLC.SLT reserves the right, in its sole discretion, to determine the winner of the contest.

 

G.      SLT shall have the sole discretion to disqualify any entry or winners from claiming the prizes.

 

H.     The winner will be announced on the SLT Facebook Page and the awarding of the gift will be held live at Sri Lanka Rupavahini Corporation. The date of which will be announced.

 

I.        SLT and SLRC will not be held liable for any failure to deliver a prize due to the incorrect data provided by the respective winner.

 

J.        This promotion is in no way sponsored, endorsed or administered by or associated with Facebook

 

 

3)     “Share and Win Contest”  Guidelines

A.      Voters who voted for the “Most Creative Photo” contest are eligible to participate in “Share and Win” Contest

 

B.      Each voter of the “Most Creative Photo” contest can share the link of the photograph that he/she voted, on SLT Facebook page (www.facebook.com/sltelecom) as a comment to the contest post, which will be up starting from 3rd June, 2015.

 

C.      This contest will end at 11.59 pm on the 21st of June 2015.

 

D.     Three participants of the “Share and Win” contest will stand a chance to be selected as winners following an online raffle draw.

 

E.      The winner will be announced on the SLT Facebook Page and will be contacted accordingly. SLT shall have the sole discretion to disqualify any entry or winners from claiming the prizes.

 

F.      SLT reserve the right, in its sole discretion, to select the final set of winners or to select alternate winners due to any reason whatsoever.

 

G.      This promotion is in no way sponsored, endorsed or administered by or associated with Facebook.

 

H.     SLT staffs, suppliers and business partners of SLT, advertising/creative agencies and their immediate family members are not entitled to be being selected as winners of the contest.

Date

Start Time

End Time

HL No

Match

15th Feb

Sunday

1300hrs

1400hrs

1

NZ V SL

 

16th Feb

Monday

1130hrs

1230hrs

4

IND V PAK

 

17th Feb

Tuesday

1130hrs

1230hrs

5

IRE V WI

 

18th Feb

Wednesday

1130hrs

1230hrs

6

NZ V SCOT

 

19th Feb

Thursday

1130hrs

1230hrs

7

AFG V BAN

 

20th Feb

Friday

1130hrs

1230hrs

8

UAE V ZIM

 

21st Feb

Saturday

1300hrs

1400hrs

9

NZ V ENG

1400hrs

1400hrs

TBC

TBC

 

22nd Feb

Sunday

1300hrs

1400hrs

10

PAK V WI

 

23rd Feb

Monday

1130hrs

1230hrs

12

SL V AFG

 

24th Feb

Tuesday

1130hrs

1230hrs

13

IND V SA

 

25th Feb

Wednesday

1130hrs

1230hrs

15

WI V ZIM

 

26th Feb

Thursday

1130hrs

1230hrs

16

IRE V UAE

 

27th Feb

Friday

1130hrs

1230hrs

18

BAN V SL

 

28th Feb

Saturday

1300hrs

1400hrs

19

WI V SA

1400hrs

1500hrs

18

BAN V SL

 

1st March

Sunday

1300hrs

1400hrs

20

NZ V AUS

 

2nd March

Monday

1130hrs

1230hrs

22

ENG V SL

 

3rd March

Tuesday

1130hrs

1230hrs

20

NA V AUS

 

4th March

Wednesday

1130hrs

1230hrs

24

IRE V SA

 

5th March

Thursday

1130hrs

1230hrs

26

AUS V AFG

 

6th March

Friday

1130hrs

1230hrs

27

BAN V SCOT

 

7th March

Saturday

1300hrs

1400hrs

28

IND V WI

1400HRS

1500hrs

25

PAK V UAE

 

8th March

Sunday

1300hrs

1400hrs

29

PAK V SA

 

9th March

Monday

1130hrs

1230hrs

32

AUS V SL

 

10th March

Tuesday

1130hrs

1230hrs

33

ENG V BAN

 

11th March

Wednesday

1130hrs

1230hrs

34

IND V IRE

 

12th March

Thursday

1130hrs

1230hrs

35

SL V SCOT

 

13th March

Friday

1130hrs

1230hrs

36

SA V UAE

 

14th March

Saturday

1300hrs

1400hrs

37

NZ V BAN

1400hrs

1500hrs

38

AFG V ENG

 

15th March

Sunday

1300hrs

1400hrs

39

IND V ZIM

 

16th March

Monday

1130hrs

1230hrs

42

IRE V PAK

 

 

17th March

Tuesday

1130hrs

1230hrs

41

WI V UAE

 

18th March

Wednesday

1130hrs

1230hrs

TBC

TBC

 

19th March

Thursday

1130hrs

1230hrs

QF 1

A1 V B4

 

20th March

Friday

1130hrs

1230hrs

QF2

A2 V B3

 

21st March

Saturday

1300hrs

1400hrs

QF3

A3 V B2

1400hrs

1500hrs

TBC

TBC

 

22nd March

Sunday

1300hrs

1400hrs

QF4

A4 V B1

 

23rd March

Monday

1130hrs

1230hrs

SL QF

Sri Lanka QF

 

24th March

Tuesday

1130hrs

1230hrs

TBC

Best of QFs

 

 

 

 

 

25th March

Wednesday

1130hrs

1230hrs

SEMI 1

SEMI FINAL 1

 

26th March

Thursday

1130hrs

1230hrs

SEMI 1

SEMI FINAL 1 (R)

 

27th March

Friday

1130hrs

1230hrs

SEMI 2

SEMI FINAL 2

 

28th March

Saturday

1300hrs

1400hrs

SEMI 1

SEMI FINAL 1 (R)

1400hrs

1500hrs

SEMI 2

SEMI FINAL 2 (R)

 

29th March

Sunday

1300hrs

1400hrs

TBC

TBC

 

30th March

Monday

1130hrs

1230hrs

FINAL

FINAL

Historical sites in Sri Lanka

 

Temple of the tooth - Kandy

 

Kandy is Sri Lanka's second-largest city, about 100 kilometers northeast of Colombo, practically in the middle of the island nation.

 

Kandy was the capital of the Sinhalese Kings from 1592 to 1815. Fortified by a terrain of mountains and the difficult approach Kandy managed to operate in independence from Dutch, Portuguese and the English till 1815. The city is a world heritage site declared by UNESCO, in part due to this temple.

The Sri Dalada Maligawa or The Temple of the Sacred Tooth Relic is a temple in the city of Kandy in Sri Lanka. It was built within the royal palace complex which houses the one of the two surviving relic of the tooth of Buddha, an object of veneration for Buddhists. 

 

 

Anuradhapura

 

The Ancient City of Buddhist Monasteries


 
Anuradhapura is situated in the North Central province of Sri Lanka. It can be reached from Colombo via Kurunegala -Dambulla -Anuradhapura road, or via Kandy-Dambulla- Anuradhapura road or from Puttalam along Trincomalee road.

Anuradhapura city became the Capital of Anuradhapura Kingdom in the 4th Century BC. It remained as the capital city for 15 centuries and was a prominent political and trade center in South Asia during this period.

According to the Chronicle Mahawanasa, Anuradhapura was called by that name after the minister Anuradha, who came along with Prince Vijaya and hundreds of followers from Dambadiva, India in the 6th Century BC and started the settlement by the side of Malwathu Oya (River Malwatu).

It is said that the Sinhala nation has originated from the natives of the island and the Indo aryans like Vijaya and followers, who came and settled in the island from around 6th Century BC and there onwards. The native clans were called as Yakshas and Nagas.

In the 4th century BC, King Pandukabhaya made Anuradhapura the capital of his Kingdom.

 

 Polonnaruwa

 

Polonnaruwa was a great city in Sri Lanka which came in to prominence during its' brief period of 2 Centuries of Sri Lankan history, being second only to the ancient city of Anuradhapura in ancient cultural heritage

Polonnaruwa is 216 kMs from Colombo and 122 kMs from Kurunegala. Most common way to reach Polonnaruwa is to come to Habarana and then turning off along A11 Road [Maradankadawala-Tikkandimadu] and to proceed about 45 kMs to come to Polonnaruwa.

 

 Dambulla

 

 

Located at an elevation of 1118 feet from the sea level rises a massive rock from the surrounding plains of Dambulla of 600 feet high and over 2000 feet in length. It is home to the Worlds most acclaimed Cave complex of magnificent Buddha Images and Rock Paintings of vivid colours and shapes constructed and painted from around 2nd Century BC (Anuradhapura era ) and continued up to the Kandyan era of the 18th Century. Sinhalese people call it as ' Dambulu Gala' ( Dambulla Rock) and the Temple is called as the ' Rangiri Dambulu Viharaya' (Golden Rock Dambulla Temple).

 

 

 Sigiriya


 

Sigiriya (Lion Rock  is an ancient palace located in the central Matale District near the town of Dambulla in theCentral ProvinceSri Lanka. The name refers to a site of historical and archaeological significance that is dominated by a massive column of rock nearly 200 metres (660 ft) high. This site was selected by King Kasyapa (477 – 495 CE) for his new capital. He built his palace on the top of this rock and decorated its sides with colourful frescoes. On a small plateau about halfway up the side of this rock he built a gateway in the form of an enormous lion. The name of this place is derived from this structure —Sīhāgiri, the Lion Rock. The capital and the royal palace was abandoned after the king's death. It was used as a Buddhist monastery until the 14th century.

 

 

 Applications :   

Galle   Matara    Hambantota  Rathnapura 

 ව්‍යාපෘතිය

දැයට කිරුළ ජාතික ප්‍රදර්ශනය නිමිති කර ගනිමින් ගාල්ල, මාතර, හම්බන්තොටහා රත්නපුර දිස්ත්‍රික් 04 හි ව්‍යාපාරික ප්‍රජාව අතරින් විශිෂ්ටතම ව්‍යාවසායකයන් ජාතික මට්ටමට හදුන්වාදීම හා ඇගයීම මෙම ව්‍යාපෘතිය මගින් සිදු කෙරේ. එමෙන් ම රූපවාහිනී සංස්ථාවේ අලෙවි ජාලය ප්‍රාදේශීය ව්‍යාපාරික ප්‍රජාව වෙත පහසුවෙන් ලගාවීමට අවැසි අලෙවිකරණ උපාංගයක් ලෙස ද ව්‍යාපෘතිය යොදා ගැනේ. පසුගිය රූපවාහිනී ව්‍යපාරික කිරුළ 2014 තුලින් කුරුණෑගල, පුත්තලම හා කෑගල්ල යන දිස්ත්‍රික්ක වල ව්‍යාපාරිකයින් 36 දෙනෙකු ජාතික තලයට හදුන්වා දීමට අපට හැකිවිය. 2015 ව්‍යාපෘතිය සදහා අදාල දිස්ත්‍රික්ක හතරෙහි වාණිජ හා කර්මාන්ත මණ්ඩල, ජාතික ව්‍යවසාය සංවර්ධන අධිකාරිය හා ප්‍රාදේශිය ලේකම් කාර්යාලවල දායකත්වය ලැබෙන අතර අයැදුම්පත් කැදවීම හා ජයග්‍රාහකයින් තෝරා ගැනීම එම ආයතන  හා ඒකාබද්ධව සිදු කරනු ලැබේ.

 
දැයට කිරුළ ජාතික ප්‍රදර්ශනය නිමිති කර ගනිමින් ගාල්ල, මාතර, හම්බන්තොටහා රත්නපුර දිස්ත්‍රික් 04 හි ව්‍යාපාරික ප්‍රජාව අතරින් විශිෂ්ටතම ව්‍යාවසායකයන් ජාතික මට්ටමට හදුන්වාදීම හා ඇගයීම මෙම ව්‍යාපෘතිය මගින් සිදු කෙරේ. එමෙන් ම රූපවාහිනී සංස්ථාවේ අලෙවි ජාලය ප්‍රාදේශීය ව්‍යාපාරික ප්‍රජාව වෙත පහසුවෙන් ලගාවීමට අවැසි අලෙවිකරණ උපාංගයක් ලෙස ද ව්‍යාපෘතිය යොදා ගැනේ. පසුගිය රූපවාහිනී ව්‍යපාරික කිරුළ 2014 තුලින් කුරුණෑගල, පුත්තලම හා කෑගල්ල යන දිස්ත්‍රික්ක වල ව්‍යාපාරිකයින් 36 දෙනෙකු ජාතික තලයට හදුන්වා දීමට අපට හැකිවිය. 2015 ව්‍යාපෘතිය සදහා අදාල දිස්ත්‍රික්ක හතරෙහි වාණිජ හා කර්මාන්ත මණ්ඩල, ජාතික ව්‍යවසාය සංවර්ධන අධිකාරිය හා ප්‍රාදේශිය ලේකම් කාර්යාලවල දායකත්වය ලැබෙන අතර අයැදුම්පත් කැදවීම හා ජයග්‍රාහකයින් තෝරා ගැනීම එම ආයතන  හා ඒකාබද්ධව සිදු කරනු ලැබේ.
 
මූලික අයැදුම්පත් නිකුතුව අවසන අයැදුම්කරුවන් සදහා මුලික වැඩමුලුවක් එක් එක් දිස්ත්‍රික්කයෙහි සංවිධානය කෙරේ. අදාල දිස්ත්‍රික්කයේ වාණිජ හා කර්මාන්ත මණ්ඩලයහා එක්ව ජාතික ව්‍යවසාය සංවර්ධන අධිකාරිය එය සංවිධානය කරනු ලබයි. මෙහිදී තරගකරුවන් තරග කොන්දේසි, සම්මාන ක්‍රමවේදය හා අයැදුම් පත්‍රය පිරවීම පිළිබව දැනුවත් කරනු ලැබේ. දිස්ත්‍රික් ජයග්‍රාහකයින් තෝරා ගැනීම එක් එක් දිස්ත්‍රික්කයෙහි වාණිජ හා කර්මාන්ත මණ්ඩලයේ අධීක්ෂණය යටතේ සිදු කෙරේ. අවසන් ජයග්‍රාහකයින් තෝරා ගැනීම වාණිජ හා කර්මාන්ත ජාතික සම්මේලනයේ අධීක්ෂණයට යටත්වේ.

 

මුලික අයැදුම්පත් මගින් එක් එක් දිස්ත්‍රික්කයෙහි විශිෂ්ටතම ව්‍යවසායකයින් 31 දෙනා බැගින් 124 දෙනෙකු තෝරා ගන්නා අතර ඔවුන් ඇගයීමෙන් දිවි නැගුම (කාන්තා/පිරිමි), සුලු, මධ්‍යම, විශාල, මහා පරිමාණ සහ දිස්ත්‍රික්කයේ ආවේනික ව්‍යාපාරය/ව්‍යවසායක යන අංශ 06 තුලින් විශිෂ්ටතම ව්‍යවසායකයින් 28 දෙනෙකු තෝරා ගැනේ. සෑම අංශයක් වෙනුවෙන් ම දිස්ත්‍රික් ව්‍යාපාරික කිරුළ සම්මාන 28 ක් පිරිණැමෙන අතර සෙස්සන්ට කුසලතා සහතික පිරිනැමේ.

 

මුල් වටයේ දි එක් එක් දිස්ත්‍රික්කයෙන් තෝරා ගන්නා හොදම ව්‍යවසායකයින් 31 දෙනා වෙනුවෙන් එක් දිස්ත්‍රික්කයට පැයක විකාශ කාලයක් සහිත වැඩසටහන් 02 බැගින් ව්‍යාපාරික වැඩසටහන් 08 ක් නිෂ්පාදනය කෙරේ.

 

සම්මාන ප්‍රදානය කෙරෙන දිනයේ සවස ව්‍යවසායකයින් 124 දෙනා සහභාගීවන සවස ව්‍යාපාරික සැසියක් (Evening Business Forum) පැවැත්වේ. මේ සදහා හික්කඩුව ඇවෙන්රා බීච් හෝටලය තෝරා ගෙන ඇත. ව්‍යවසායකයින් 124 දෙනාට ම සහතික පිරිණැමීම සැසිය අවසානයේ සිදු කෙරේ.

 

සම්මාන ප්‍රදානය හික්කඩුව ඇවෙන්රා බීච් හෝටලයේ දී සිදු කෙරේ. මෙහිදී දිස්ත්‍රික් රූපවාහිනී කිරුළ සම්මාන 28 සමගින් රූපවාහිනී කිරුළ සම්මාන 15 ක් පිරිණැමේ.

අයැදුම්පත් කැවීම

ගාල්ල, මාතර, හම්බන්තොට හා රත්නපුර දිස්ත්‍රික් 04 හි විවෘත තරගයක් ලෙසින් අයැදුම්පත් කැවනු ලැබේ. ද්වි භාෂා රූපවාහිනී දැන්වීමකින් සහ දිණමිණ, සිළුමිණ හා Daily News & Sunday Observer යන පුවත් වල පල කෙරෙන දැන්වීම් මගින් හා අදාල දිස්ත්‍රික් ව්‍යවසායක මණ්ඩල හා ප්‍රාදේශීය ලේකම් කාර්යාල වෙත අයැදුම් පත් යොමු කෙරේ.


අයැදුම් පත් කැවීම ආරම්භක දිනය                             - 2014.09.12

අයැදුම් පත් නිකුත් කිරීමේ අවසාන දිනය                      - 2014.10.03

අයැදුම් පත් භාර ගැනීමේ අවසාන දිනය                        - 2014.10.31

ගාල්ල දිස්ත්‍රික් අයැදුම්පත්

ගාල්ල දිස්ත්‍රික් වානිඡ හා කර්මාන්ත මණ්ඩලය

ශ්‍රී ඥානභාෂ මාවත

ඔරොප්පු වත්ත

ගාල්ල.

දුරකථනය                    - 0914380715

ෆැක්ස්                          - 0917396146

සම්බන්ධීකරණය         - මධුෂාන් සාලින්ද්‍ර / ප්‍රධාන විධායක නිළධාරී 0772996765

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

මාතර දිස්ත්‍රික් අයැදුම්පත්

මාතර දිස්ත්‍රික් වානිඡ හා කර්මාන්ත මණ්ඩලය

අංක 5/A, ඩී.ඒ. ආරියතිලක මාවත,

මාතර.

දුරකථනය                    - 0412229883/0714570799

ෆැක්ස්                          - 0917396146

සම්බන්ධීකරණය         - නාමල් ඩයස් / ප්‍රධාන විධායක නිළධාරී

හම්බන්තොට දිස්ත්‍රික් අයැදුම්පත්

හම්බන්තොට දිස්ත්‍රික් වානිඡ මණ්ඩලය

තංගල්ල පාර,

හම්බන්තොට.

දුරකථනය                    - 0472220940/1

ෆැක්ස්                          - 0472220448

සම්බන්ධීකරණය         - ක්‍රිෂාන්ති වීරසිංහ / ප්‍රධාන විධායක නිළධාරී0777929913

                                   - මහේෂ් වීරතුංග 0773888522

 

 

රත්නපුර දිස්ත්‍රික් අයැදුම්පත්

සඹරගමු වානිඡ හා කර්මාන්ත මණ්ඩලය

අංක 08/02, බණ්ඩාරනායක මාවත,

රත්නපුර.

දුරකථනය                    - 0452223662

ෆැක්ස්                          - 0452222056

සම්බන්ධීකරණය         - අජිත් රණසිංහ/ සාමාන්‍යධිකාරී 0717982798

-          This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

දිස්ත්‍රික් වැඩමුලු

අයැදුම්පත් ඉදිරිපත් කළ එක් එක් දිස්ත්‍රික්කයෙහි ව්‍යවසායකයින් වෙනුවෙන් අදාල දිසා වානිජ හා කර්මාන්ත මණ්ඩලය සහ ජාතික ව්‍යවසාය සංවර්ධන අධිකාරිය විසින් එක් දින වැඩමුලුවක් සංවිධානය කෙරේ. වැඩමුලුව සදහා දේශකයින් තිදෙනෙකු රූපවාහිනී සංස්ථාව විසින් ලබා දෙනු ලැබේ. ඉන් දෙදෙනෙකු රූපවාහිනී සංස්ථාවේ සේවාදායක නියෝජිතයෝ වෙති. වැඩමුලු පැවැත්වෙන භූමියෙහි රූපවාහිනී සංස්ථාවේ සේවාදායක කොඩි හා බැනර් ප්‍රදර්ශනයට ඉඩ සැලසේ. එමෙන්ම සෑම සේවාදායකයකු වෙනුවෙන් ම ව්‍යාපාරික තොරතුරු මේසයක්  (Business Information Desk) පවත්වාගෙන යාමට ඉඩ ලබාදෙනු ලැබේ. සැම වැඩමුලුවක ම ස්ථානීය වාර්තා (Updates) පැයෙන් පැය ප්‍රවෘත්ති විකාශය හා ප්‍රධාන ප්‍රවෘත්ති විකාශ මගින් ඉදිරිපත් කෙරේ.


වැඩමුලු පහත දැක්වෙන පරිදි සැලසුම් කර ඇත.

ගාල්ල දිස්ත්‍රික්කය

දිනය                - 2014.10.22

ස්ථානය           - ඇවෙන්රා බීච් හොටෙල් - හික්කඩුව

වේලාව             - 14.30 පැය

මාතර දිස්ත්‍රික්කය

දිනය                - 2014.10.19

ස්ථානය           - තීරණයවී නොමැත

වේලාව             - 14.30 පැය

හම්බන්තොට දිස්ත්‍රික්කය

දිනය                - 2014.10.12

ස්ථානය           - තීරණයවී නොමැත

වේලාව             - 14.30 පැය

රත්නපුර දිස්ත්‍රික්කය  

දිනය                - 2014.10.26

ස්ථානය           - තීරණයවී නොමැත

වේලාව             - 14.30 පැය

 

ජයග්‍රාහකයින් තේරීම

ජයග්‍රාහකයින් තේරීම වට දෙකකින් සිදු කෙරේ.

1.      මූලික වටය

2.      අවසන් වටය

මූලික වටය

මූලික අයැදුම්පත් කැවීම අවසන, අයැදුම්පත් ඇගයීමකින් පසුව අදාල ව්‍යාපාරික ආයතන වල ක්ෂේත්‍ර නිරීක්ෂණයකින් දිස්ත්‍රික්කයේ දිවි නැගුම (කාන්තා/පිරිමි) අංශ දෙකෙන් තිදෙනෙකු බැගින් ද අනෙක් අංශ 05 න් පස් දෙනා බැගින් ද ව්‍යවසායකයින් 31 දෙනෙකු තෝරා ගැනේ. විනිශ්චය මණ්ඩලය පිලිගත් විශ්ව විද්‍යාලයක ආචාර්යවරයෙක්, දිස්ත්‍රික් ව්‍යවසාය මණ්ඩලයෙහි නියෝජිතයෙකු හා කර්මාන්ත සංවර්ධන මණ්ඩලයේ නියෝජිතයකු හෝ ජාතික ව්‍යවසාය සංවර්ධන අධිකාරියේ නියෝජිතයකුගෙන් සමන්විතවේ. පූර්ණ අධික්ෂණය හා සංවිධානය අදාල දිස්ත්‍රික් ව්‍යවසායක මණ්ඩලයෙනි.
 
අවසන් වටය
 
වාණිජ හා කර්මාන්ත මණ්ඩල ජාතික සම්මේලනය නම් කරන නියෝජිතයකු සමග පිලිගත් විශ්ව විද්‍යාලයක ආචාර්යවරයෙක් හා කර්මාන්ත සංවර්ධන මණ්ඩලයේ නියෝජිතයෙකු හෝ ජාතික ව්‍යවසාය සංවර්ධන අධිකාරියේ නියෝජිතයකුගෙන් විනිශ්චය මණ්ඩලයසමන්විතවේ. අවසන් ජයග්‍රාහකයින් තෝරාගැනීම වාණිජ හා කර්මාන්ත ජාතික සම්මේලනයේ පූර්ණ අධීක්ෂණය යටතේ සිදු කෙරේ.
 
 
ව්‍යාපාරික සැසිය (Evening Business Forum)
 
සම්මාන ප්‍රදානය දින සවස ව්‍යාපාරික සැසිය මහ බැංකු අධිපතිතුමාගේ ප්‍රධාන දේශනයක් සමගින් මෙරට ප්‍රබල සමාගමක සභාපතිවරයකු හෝ  ප්‍රධාන විධායක නිලධාරීවරයකුගේ දේශනයක් එක් කෙරේ. මේ සදහා විදුලි සංදේශ හා තොරතුරු තාක්ෂණ ඇමතිතුමා සහ ආර්ථික සංවර්ධන ඇමතිතුමාගේ ද සහභාගීත්වය බලාපොරොත්තු වේ.
මෙහිදී දෙවන දේශනය අප අනුග්‍රාහක ආයතනය වෙත ලබාදිය හැක. එමෙන්ම ඉසව්වේ රූපවාහිනී සංස්ථාවේ සේවාදායක කොඩි හා බැනර් ප්‍රදර්ශනයට ඉඩ සැලසේ. එමෙන්ම සෑම සේවාදායකයකු වෙනුවෙන් ම ව්‍යාපාරික තොරතුරු මේසයක්  (Business Information Desk) පවත්වාගෙන යාමට ඉඩ ලබාදෙනු ලැබේ.
 
සම්මාන ප්‍රදානය
 
සම්මාන ප්‍රදානය ගාල්ල දිස්ත්‍රික්කයේ තෝරාගත් හෝටලයක දී සිදු කෙරේ. එම අවස්ථාවට අතිගරු ජනාධිපතිතුමා සමග ආර්ථික සංවර්ධන ඇමතිතුමා, ජනමාධ්‍ය ඇමතිතුමා සහ විදුලි සංදේශ හා තොරතුරු තාක්ෂණ ඇමතිතුමා ගේ සහභාගීත්වය බලාපොරොත්තු වේ. මෙහිදී දිස්ත්‍රික් රූපවාහිනී කිරුළ සම්මාන 28 සමගින් රූපවාහිනී කිරුළ සම්මාන 15 ද ක් පිරිණැමේ. මෙයට අමතරව ජයග්‍රාහකයින්ට සහතික ද පිරිණැමේ. දිස්ත්‍රික් ව්‍යවසායක මණ්ඩල සහා සිහිවටන ඵලක සමග සහතික පිරිණැමේ. සමස්ත සම්මාන ගනන 43 කි. සමරු ඵලක 15 කි. සහතික පත්‍ර ගනන 208 කි.
 

සම්මානවර්ග දෙකකි

  1. දිස්ත්‍රික් සම්මාන (28)
  2. කිරුළ සම්මාන (15)
රූපවාහිනී ව්‍යාපාරික කිරුළ 2015 - දිස්ත්‍රික් සම්මාන

ගාල්ල දිස්ත්‍රික්කය  

  1. දිවි නැගුම ව්‍යාවසායක (කාන්තා)
  2. දිවි නැගුම ව්‍යාවසායක (පිරිමි)
  3. සුලු පරිමාණ ව්‍යාවසායක
  4. මධ්‍ය පරිමාණ ව්‍යාවසායක
  5. විශාල පරිමාණ ව්‍යවසායක
  6. මහා පරිමාණ ව්‍යවසායක
  7. දිස්ත්‍රික්කයේ ආවේනික ව්‍යාපාරය/ව්‍යවසායක
මාතර දිස්ත්‍රික්කය

  1. දිවි නැගුම ව්‍යාවසායක (කාන්තා)
  2. දිවි නැගුම ව්‍යාවසායක (පිරිමි)
  3. සුලු පරිමාණ ව්‍යාවසායක
  4. මධ්‍ය පරිමාණ ව්‍යාවසායක
  5. විශාල පරිමාණ ව්‍යවසායක
  6. මහා පරිමාණ ව්‍යවසායක
  7. දිස්ත්‍රික්කයේ ආවේනික ව්‍යාපාරය/ව්‍යවසායක
හම්බන්තොට දිස්ත්‍රික්කය

  1. දිවි නැගුම ව්‍යාවසායක (කාන්තා)
  2. දිවි නැගුම ව්‍යාවසායක (පිරිමි)
  3. සුලු පරිමාණ ව්‍යාවසායක
  4. මධ්‍ය පරිමාණ ව්‍යාවසායක
  5. විශාල පරිමාණ ව්‍යවසායක
  6. මහා පරිමාණ ව්‍යවසායක
  7. දිස්ත්‍රික්කයේ ආවේනික ව්‍යාපාරය/ව්‍යවසායක
රත්නපුර දිස්ත්‍රික්කය

  1. දිවි නැගුම ව්‍යාවසායක (කාන්තා)
  2. දිවි නැගුම ව්‍යාවසායක (පිරිමි)
  3. සුලු පරිමාණ ව්‍යාවසායක
  4. මධ්‍ය පරිමාණ ව්‍යාවසායක
  5. විශාල පරිමාණ ව්‍යවසායක
  6. මහා පරිමාණ ව්‍යවසායක
  7. දිස්ත්‍රික්කයේ ආවේනික ව්‍යාපාරය/ව්‍යවසායක
 

කිරුළ සම්මාන

රූපවාහිනී ව්‍යාපාරික කිරුළ 2015 - දිවි නැගුම ව්‍යාවසායකඅංශය

  1. ප්‍රථම ස්ථානය
  2. දෙවන ස්ථානය
  3. තෙවන ස්ථානය
රූපවාහිනී ව්‍යාපාරික කිරුළ 2015 - සුලු පරිමාණ ව්‍යාවසායකඅංශය

  1. ප්‍රථම ස්ථානය
  2. දෙවන ස්ථානය
  3. තෙවන ස්ථානය
රූපවාහිනී ව්‍යාපාරික කිරුළ 2015 - මධ්‍ය පරිමාණ ව්‍යාවසායකඅංශය

  1. ප්‍රථම ස්ථානය
  2. දෙවන ස්ථානය
  3. තෙවන ස්ථානය
රූපවාහිනී ව්‍යාපාරික කිරුළ 2015 - විශාල පරිමාණ ව්‍යාවසායකඅංශය

  1. ප්‍රථම ස්ථානය
  2. දෙවන ස්ථානය
  3. තෙවන ස්ථානය
රූපවාහිනී ව්‍යාපාරික කිරුළ 2015 - මහා පරිමාණ ව්‍යාවසායකඅංශය

  1. ප්‍රථම ස්ථානය
  2. දෙවන ස්ථානය
  3. තෙවන ස්ථානය
ප්‍රචාරණය

රූපවාහිනී ප්‍රචාරණය ප්‍රචාරක පට, අයැදුම්පත් කැදවීමේ දැන්වීම්, වැඩමුලු ස්ථානීය වාර්තා හා දිස්ත්‍රික් හතරෙහි ප්‍රමුඛ ව්‍යවසායකයින් වෙනුවෙන් නිෂ්පාදනය කෙරෙණ වැඩසටහන් අට (08) දැක්විය හැක.
 
එමෙන්ම මුද්‍රිත මාධ්‍ය ප්‍රචාරණය දිනමිණ/සිළුමිණ හා Daily News/Sunday Observer යන පුවත්පත් වල අයැදුම්පත් කැදවීමේ දැන්වීම්, මුල් පිටුවෙහි Count Down දැන්වීම්, වැඩමුලු වාර්තා හා සම්මාන උළෙල දින පුවත්පත් අතිරේකය මගින් සිදු කෙරේ.
 
 

කාල සටහන

  1. ව්‍යාපෘතිය දියත් කිරීමේ ප්‍රවෘත්ති සාච්ඡාව                                              - 2014.09.11
  2. අයැදුම් පත් කැවීම ආරම්භක දිනය                                                      - 2014.09.12
  3. අයැදුම් පත් නිකුත් කිරීමේ අවසාන දිනය                                               - 2014.10.03
  4. හම්බන්තොට ව්‍යාපාරික වැඩමුව                                                           - 2014.10.12
  5. මාතර ව්‍යාපාරික වැඩමුව                                                                      - 2014.10.19
  6. රත්නපුර ව්‍යාපාරික වැඩමුව                                                                  - 2014.10.26
  7. ගාල්ල ව්‍යාපාරික වැඩමුව                                                                     - 2014.10.22
  8. අයැදුම් පත් භාර ගැනීමේ අවසාන දිනය                                                - 2014.10.31
  9. දිස්ත්‍රික්ක 05 හි සුදුසුකම් ලැබු ව්‍යවසායකයින් ප්‍රකාශයට පත් කිරීම        - 2014.12.15
  10. ව්‍යාපාරිකයින් හදුන්වාදීමේ වැඩසටහන් පටිගත කිරීම ආරම්භය             - 2014.12.22
  11. ව්‍යාපාරික කිරුළ සම්මාන විනිශ්චයය ආරම්භය                                     - 2014.12.29
  12. ව්‍යාපාරික කිරුළ සම්මාන විනිශ්චයය නිමාව                                         - 2015.01.16   
  13. සම්මාන ප්‍රදානෝත්සවය                                                                       - 2015.02. ?     

Application for Viyaparika Kirula 2015

 

 

 

වැඩමුලු පහත දැක්වෙන පරිදි සැලසුම් කර ඇත.

මාතර දිස්ත්‍රික්කය

දිනය                - 2014.10.19

ස්ථානය           - දිස්ත්‍රික් ලේකම් කාර්යාල ශ්‍රවනාගාරය/මාතර

වේලාව             - 14.30 පැය



ගාල්ල දිස්ත්‍රික්කය

දිනය                - 2014.10.22

ස්ථානය           - ගාල්ල දිස්ත්‍රික් වානිජ හා කර්මාන්ත මණ්ඩල ශ්‍රවනාගාරය/ගාල්ල

වේලාව             - 14.30 පැය



රත්නපුර දිස්ත්‍රික්කය  

දිනය                - 2014.10.26

ස්ථානය           - සප්තපාදී හෝටලය/රත්නපුර

වේලාව             - 14.30 පැය



හම්බන්තොට දිස්ත්‍රික්කය

දිනය                - 2014.11.02

ස්ථානය           - දිස්ත්‍රික් ලේකම් කාර්යාල ශ්‍රවනාගාරය/හම්බන්තොට

වේලාව             - 14.30 පැය

 

 

 
සද්ධර්ම වර්ෂා
සන්සුන් පොසොන් නමස්කාරය                         
අනුරාධපුරය

 

  

    3     5


 ජුනි 01 සහ 02 දිනවල අනුරාධපුරයේ පැවැත්වෙන සද්ධර්ම වර්ෂා සන්සුන් පොසෝන නමස්කාරය රූපවාහිනී වැඩසටහන් මාලාවට අදාලව  මෙම තරඟය පැවැත්වේ. ජුනි 01 සහ 02 දිනවල අනුරාධපුරයේ සංචාරයේ යෙදෙන ඕනෑම වයස් කාණ්ඩයක බැතිමතෙකුට මේ තරඟය සඳහා සහභාගිවිය හැකිය. තමන්ගේ ස්මාට් දුරථනයෙන් ලබාගන්නා ඡායාරූප සහ කෙටි වීඩියෝ දර්ශන මේ තරඟය සඳහා ඉදිරිපත් කළ හැකිය. විස්තර පහත පරිදි  වේ.

       

 තරඟය            : සන්සුන් පොසොන් නමස්කාරය - ස්මාර්ට් දුරථන තරඟය


වයස් කාණ්ඩය   : ඕනෑම වයස් කාණ්ඩයට අයෙකුට සහභාගිවිය හැකිය


තේමාව            : සන්සුන් පොසොන් නමස්කාරය


නිර්මාණ භාරදීම : ජුනි 01 සහ 02 දිනවල අනුරාධපුර රුවන්වැලි සෑය පිටුපස අභය වැව ඉස්මත්තේ ඇති   රූපවාහිනී ඩිජිටල් මැදිරියට භාර දිය හැකිය.


ඡායාරූප           :ස්මාර්ට් දුරකථන වලින් පමණක් ගන්නා ඡායරූප 03 ක් එක් අයෙකුට භාර දිය හැකිය. සුදුසු     මාතෘකාවක් ඡායාරූප ශිල්පියාට යෝජනා කළ හැකිය


විඩියෝ             : විනාඩි 03 කට නො අඩු වීඩියෝ දර්ශන මේ සඳහා ලබා දිය හැක. විඩියෝ දර්ශන කිහිපයක් වුවද ඉදිරිපත් කළ හැක.


ත්‍යාග                   : ඡායාරූප සහ වීඩියෝ තරඟ අංශ දෙක සඳහාම ජයග්‍රාහකයින් 06 දෙනෙකුට ත්‍යාග පිරිනැමෙන අතර එම ත්‍යාග පිරිනැමෙන්නේ ජාතික රූපවාහිනියේ දී ය
ත්‍යාග පිරිනමන දිනය සහ ස්ථානය : 2015 ජුනි 12 ජාතික රූපවාහිනයේදීය


 

 රූපවාහිනී ඩිජිටල් මැදිරිය

Rupavahini Digital Studio

4       6
 

ජුනි 01 සහ 02 අනුරාධපුරයේ පැවැත්වෙන සන්සුන් පොසොන් නමස්කාරය සමග පැවැත්වෙන ස්මාර්ට් දුරකථන ඡායාරූප තරඟයට සහභාගි වන බැතිමතුන් ට පහසුකම් සලසනු පිණිස මෙම මැදිරිය පවත්වාගෙන යනු ලැබේ. මෙහි දී පහත සඳහන් පහසුකම් බැතිමතුන්ට සැපයේ

01. රූපවාහිනී ඩිජිටල් මැදිරිය සහ ආශ්‍රිත කලාපය Wi Fi පහසුකම් වලින් සමන්විතය.

02. එමෙන්ම මෙම මැදිරියේ පසුතලයක සිට ඡායාරූප ගැනීමට අවස්ථාව ලැබේ

03. එලෙස ලබාගන්නා ඡායාරූප ඒ මොහොතේම මැදිරියේ ඇති පරිගණක ආධාරයෙන් මුහුණ පොතට ඇතුලත්        කිරීමට අවස්ථාව සැලසේ.

04. තරඟය සඳහා ඉදිරිපත් කරන ඡායාරූප සහ වීඩියෝ භාරගනු ලබන්නේ මෙම ස්ථානයේදීය.

05. ඉදිරිපත් කරන ඡායාරූප අතරින්  හැකි ප්‍රමාණයක් ඒ මොහොතේ ම මෙම ස්ථානයේ ඇති සුවිශල් ඩිජිටල් තිරයේ       පෙන්වනු ලැබේ.

 

 

ජාතික රූපවාහිනිය සැටලයිට් තාක්ෂණය ඔස්සේ යුරෝපයට සහ මැද පෙරදිගට


ජාතික රූපවාහිනිය ජාතික නාලිකාව ලෙස දිනෙන් දින මෙරට ප්‍රේක්ෂක ප්‍රජාවට  අධ්‍යාපනය, විනෝදය සහ  තොරතුරු ලබා දෙමි යාවත්කාලින කිරීමේ මාධ්‍ය වගකීම සහ මෙහෙවර ඉටු කරමින් සිටි. එතැනින් නොනැවතුණ මෙරට මධ්‍යයේ පෙරගමන් කරු වන ජාතික රූපවාහිනිය සැටලයිට් තාක්ෂනය උපයෝගී කර ගනිමින් විදෙස් ගතව සිටින ශ්‍රී ලාංකිකයන් වෙතද ගොස් සිටි.
 
මෙරට රූපවාහිනි ඉතිහාසයේ නව ගමනක් යමින් ජාතික රූපවාහිනිය මේ වන විට මැද පෙරදිග සහ යුරෝපයේ රටවල් ආවරණය කොට ගනිමින් විකාශය වේ. ඒ අනුව euetelsat hotbird-13d චන්ද්‍රිකාව ඔස්සේ අදාළ රටවල විකාශය වෙයි.
 
ඒ සේම මැද පෙරදිග සහ යුරෝපයහි වෙසෙන ශ්‍රී ලාංකිකයන් හට ජාතික රූපවාහිනිය නැරබිය හැක්කේ 11,179 MHz (Horizontal) ඔස්සේය. ඒ අනුව විදේශ ගතව සිටින ශ්‍රී ලාංකිකයන් සදහා මෙරට සිදුවන කාලීන සිදුවීම් මෙන්ම සංස්කෘතික අගනකම්ද තම දරුවන් වෙත රැගෙන යාමේ හැකියාව පවතී.
 
ජාතික රූපවාහිනිය ජාතික නාලිකාව ලෙස දැයේ දරුන් දැනුමෙන් පෝෂණය කරන්නාසේම රටෙන් පිට සිටින දරුන්ගේ අනාගතය ශ්‍රී ලාංකීය සංස්කෘතිය තුලින් පෝෂණය කිරීමට ජාතික රූපවාහිනීය කටයුතු කරයි.
 
ජාත්‍යන්තර වශයෙන් ජාතික රුපවාහිනිය තමන්ගේ සම්ප්‍රේෂණය විසුරුවා හැරීමට කටයුතු කරනවා සේම ශ්‍රී ලංකාව තුලද සිදු කෙරෙන සම්ප්‍රේෂණ කටයුතු ඉහළ මට්ටමක පවත්වාගෙන යාමටද කටයුතු කරමින් සිටි. ඒ අනුව ගොන්ගල සහ හුන්නස්ගිරියෙහි.  
 

Live Telecast of "Kandy Dalada Perahera"

via satellite on 10th August 2014

Technical Details for down linking purposes

Satellite                               : ASIASAT - 5 ( 100.5 degrees East)

Center  Frequency                : 3905 MHz (C Band)

Bandwidth                           : 4.6 MHz

Polarization                         : Horizontal

FEC                                    : 3/4

Symbol Rate                        : 3.6Ms/s

Roll off                                : 0.25

Modulation                           : DVB-S2, 8PSK

Compression                        : MPEG-4/H.264, 4 2 0

Video                                  : SDTV, 625/50 PAL, Aspect ratio 4:3

Audio                                  : Channel 1 & 2 : Mix of Sinhala commentary (Mono)

                                             Channel 3 & 4 : Mix of English Commentary (Mono)

Encryption                           : None (Free to Air)

Test feed                             : 1100-1130 GMT (0430-0500 p.m local time)

Test & programme feed        : 1400-1830 GMT(0730- 1200 p.m local time)

                                            (Programme is scheduled to start at 1500 GMT)

                                             0830 p.m local time)

DSNG uplink location Tel       : + 94-773 011 126 (Mr. Amaranath )

 

Rohan Perera

Deputy Director General (Engineering)

Sri Lanka Rupavahini (TV) Corporation

 

Mobile : +94-712 756 415

E-mail : This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 

 

 

 

 

 

 අප අමතන්න

රිවිදින අරුණැල්ල

ශ්‍රී ලංකා රුපවාහිනී සංස්ථාව,

කොළඹ 07.

දුරකථන : 011 2594902

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

උදයද සිල්වා (කෘෂි විද්‍යාඥ)

Email:  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.